Satori (Don Winslow)

Trevanian’ı ve Şibumi’yi seviyorsanız, bu kitabı okumanız gerekir. Malum Nikolai Hell karanlık bir geçmişe sahip, sıradışı bir anti-kahramandır. Bask bölgesinde yaşar ve bir gün bir genç kadının ona gelip bir talepte bulunmasıyla inziva hayatından çıkıp, vefa duygularının da motivasyonuyla yapması gerekenleri yapmaya koyulur.

Peki Hell’in o karanlık geçmişinde neler olmuştur? Japonya’daki hapishaneden CIA kendisini hangi iş için çıkarıp, nereye götürmüş, orada ona ne yaptırmak istemiş, Hell orada Şibumi’den de tanıdığımız kimlerle ilk defa tanışmış ve daha da ilginci CIA’nin de beklemediği bir şekilde tüm bu cehennemin içinden nasıl sıyrılıp hayatta kalmış?

Satori işte bunları anlatıyor.

Don Winslow, Trevanian kod adlı yazar değil. Trevanian öldü; biliyoruz. Ama Don Winslow da Trevanian’ı aratmayacak bir şekilde kotarmış kitabı. Adından romandaki çeşitli detaylara kadar Şibumi’nin aromasını, ruhunu bulmak olası.

Sonbaharda ABD’de yaşayan bir arkadaşım, Türkiye’ye ziyarete geldiğinde bana bu kitaptan bahsetmişti. Böyle bir kitabın varlığından haberdar olmadığını görünce çok şaşırdı. Ona Trevanian’ı ben tanıştırmıştım. Geri dönünce hemen göndereceğini söyledi. Doğaldır ki unuttu!

Fakat bir ay sonra kitap dergilerinde kitabın ilanını gördüm. E Yayınları büyük bir vefakarlık örneği göstermiş ve kitabı İstanbul Kitap Fuarı’na yetiştirecek şekilde yayınlamıştı.

İlk gün derhal E Yayınlarının standına gittim  ve kitabı aldım. Burada ikinci bir sürprizle karşılaştım. Standdaki görevli kitabın daha yeni geldiğini ve benim ilk satın alan kişi olduğumu söyledi (hatta bu nedenle ekstra bir indirim daha yaptı; sağolsun). Böylece Türkiye’de bu kitabı ilk satın alan kişi oldum.

Yayınevi : E Yayınları

Link : http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=QP44W0ZM319MBEZ4U38E

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s