Şibumi (Trevanian)

SibumiŞibumi, Trevanian nam Whitaker’in en çarpıcı romanıdır. Bir polisiye romanı yayınlandıktan otuz yıl sonra bile hala okunabilir mi? Doğrusu pek az polisiye için bu sorunun cevabı “evet” olabilir. Şibumi de o nadir romanlardan birisidir.

Şibumi kelimesinin Japonca’da derin bir anlamı var. Herhalde varlik, zenginlik içinde sadelik, zerafet diye açıklanabilir. Şibumi hayata bir bakış açısıdır.

Go oyununu Türkiye’de pek çok kişi (ben dahil) bu kitapla tanıdı. Kitabın kurgusu da usta bir Go oyununun çeşitli bölümlerini sembolize etmektedir. Açılış, saldırı, kapanış vb gibi.

Bir de Şibumi kitabı aslında farklı ifadeler kullansa da bugün “internet” adını almış bir yapıyı ta 70li yıllarda “şişko” (orijinali “fat boy”) adıyla tanımlamış olması açısından da önemlidir. Şişko’ya bilgi yüklemek teknik beceri sahibi kişilerin düzenli işidir; ancak ondan bilgi almak bir sanattır!

Her sistemin kendini yok edecek ya da zor durumda bırakacak nüveleri kendi içinde barındırdığı realitesi de yine bu kitapta şık bir şekilde ele alınmıştır.

Yayınevi : e Yayınları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s