Kuran’ı Kerim’in Gizli Öğretisi (E.Candan)

Ergun Candan bu kitabında Kuran’ı Kerim’i farklı bir açıdan ele alıyor. Sureleri şu anki düzenlenmiş sırasına göre değil de iniş sırasına göre inceliyor. Her sureyi ayet ayet tek tek açıklamak yerine sure içinde önemli bulduğu ayetleri açıklıyor. Bu metodoloji aslında dolaylı yoldan şu mesajı veriyor ki tartışmaya değer : Bazı ayetlerin derin anlamları varken bazıları ifade ettiği konuları işaret etmekle sınırlıdır! Eğer derin anlamlar varsa her ayette olmalı. Yok eğer yazar sadece açıkladığı ayetlerin derin anlamlarını bulmuşsa, o  halde kitapta bunu açıklayıp, diğerleri üzerinde çalışıyor olduğunu (ya da olmadığını) beyan etmeliydi.

Kitap, dini bir havadan ziyade spiritüelist bir açıdan Kuran’ın yorumlanması şeklinde. Farklı bir bakış açısı, farklı bir boyut getiriyor. Kitapta dini ya da peygamberi aşağılayan herhangi bir yorum yok. Daha ziyade aynı resme bakıp da öteden beri bilinen dini yorumların ötesinde farklı bir ses, farklı bir yorum, farklı bir bakış açısı arayanlar için tatmin edici bir kitap.

Kitap yazılanlar bütünüyle yazarın kişisel yorumları olduğundan, okur bunlar içinden dilediğini alıp dilediğini almamakta kendini özgür hissetmelidir.

Yayınevi : Sınır Ötesi

Web sitesi : http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=571651

(Mart 2011)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s