Bizans Sultanı (S. Altun)

Selçuk Altun’un yeni kitabı Bizans Sultanı güzel bir Konstantinopolis/İstanbul romanı. Yanlış anlaşılmasın bir tarihi roman değil. Günümüzde geçen ama tarihle, özellikle de Konstantinopolis tarihiyle içiçe, hoş bir roman. Altun yine akıcı ve kendine has üslubuyla kotarmış bu romanı. Esas oğlan yine SA’nın ona bahşettiği özellikler çerçevesinde romanın asıl konusu dışında herhangi bir yaşamsal problemi olmayan, bu açıdan bakıldığında adeta tüm hayatı boyunca bir roman kahramanı olmak üzere yetişmiş, yaşamış birisi; öyle steril bir hayatı var.

Günün birinde hiç tanımadığı birileri çıkageliyor ve onun sürgündeki Bizans İmparatoru (en azından veliahtı) olduğunu deklere ediyor. Ancak ünvanı alıp taç giyebilmesi için geçmesi gereken kademeli bir sınav var.

Adını kitabın sonlarına dek bilemediğimiz sıradışı veliaht, kendisi de nedenini tam sorgulamasa/bilmese de bu oyunun içine girmeyi benimsiyor ve gerek sınav kapsamında gerekse de özel nedenlerle (ör. kendisi usta derecesinde bir satranç oyuncusu ve Arjantin’e gidip bir satranç müsabakasına katılabiliyor) dünyanın ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde dolaşıyor. (Bu arada SA’nın Cumhuriyet Kitap Eki’nden takipçileri, onun Kitap İçin köşesinde, bu kitabın yazım sürecinde nerelere gittiğini yakınen takip etmişti).

Tarih ile içiçe bu romanı okurken, bir yandan da gerek İstanbul gerekse de gidilip görülen yerler, o yerlerin ünlü şair ya da edebiyat simaları hakkında ipuçları elde ediyoruz. Bu bilgi kırıntıları tam kıvamında verilmiş; taciz edecek kadar çok ama doyurmayacak kadar az!

Kitap (herşeye rağmen) İstanbullu olmanın, İstanbul’da doğmuş olmanın bir artı değer olduğunu hissettirmesi açısından da önemli.

Yayınevi : Sel Yayıncılık

İlgili Site : http://www.selyayincilik.com/kitaptanitim.asp?kod=701

(Şubat 2011)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s