Yeni Medyada Nefret Söylemi

İletişim Fakültesi kökenli bir grup akademisyenin Nefret Söylemi konusunu sosyal medya odaklı olarak çeşitli açılardan değerlendirdiği makalelerden oluşan kitap, okuru “nefret söylemi” olgusuyla tanıştırmakla kalmıyor; aynı zamanda bu olumsuzluğun aşılması için nelerin yapılabileceği konusunda da temel önerilerde bulunuyor.

Internet son dönemde, hatalı olarak, sosyal medya ifadesine denk hale getirildi. Bir zamanlar da internet eşittir web deniyordu. Zamanla bu yanlış formül de aşılacaktır ancak bu süreç en azından sosyal medya ile ilgili konuların tartışılması ve idrak edilmesi açısından önemli bir denkleştirme.

Nefret söyleminin resmi bir tanımı var. Akademik çevre bu tanımı baz alarak nefret söylemini algılıyor. Bu tanım da aslında sosyal medya pratiğine bakıldığında fazla güdümlü ve politik kalıyor. Buna göre nefret söylemi daha ziyade politik, etnik ve seksüel tercihleri açısından “öteki” konumuna düşenlerin maruz kaldığı bir durum. Azınlıkların, gaylerin vb. Oysa sosyal medya üzerinde hobilere yönelik en temel iletişimde bile nefret söylemiyle karşılaşmak olası (ör. korsan maç yayını yapan web sitelerinde taraftarların birbirleriyle olan dialogları).

Akademisyenlerin bunu ıskalamaları ve önlerine sunulan tanıma bağlı kalmaları düşündürücü. Acaba uzmanlık alanlarının “teknoloji” kökenli olmaması mı bu akademik körlüğe neden oluyor? Politik ya da etnik olarak azınlıkta kalmış olanlara karşı bir nefret söyleminin olması evet sosyal medyadan önce de vardı ama sosyal medya bunun ötesinde bir etki alanına işaret ediyor.

Yeni Medyada Nefret Söylemi konusunda temel olguları öğrenme açısından önemli bir kitap. Özellikle kitabın ilk makalesi olan Prof. Dr. Mutlu Binark imzalı makale (“Nefret Söyleminin Yeni Medya Ortamında Dolaşıma Girmesi ve Türetilmesi”) bu açıdan faydalı nesnel bilgi ve çalışmaları özetliyor.

Yayınevi : Kalkedon Yayıncılık

Web sitesi : http://www.idefix.com/kitap/yeni-medyada-nefret-soylemi-tugrul-comu/tanim.asp?sid=FEZGSTBWZM0M0XATXDH8

(Şubat 2011)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s