Bitmeyecek Öykü (M. Ende)

Tüm zamanların en iyi fantastik romanı !

Sıradışı bir kitapçıda gördüğü sıradışı bir kitabı çalan ilköğretim çağında bir çocuk (Bastian). Okulda sınıfına gitmek yerine kimsenin uğramadığı tavanarasına sığınır ve adı BİTMEYECEK ÖYKÜ olan o kitabı büyük bir iştahla okumaya başlar.

Kitapta anlatılan öykü FANTAZYA’da geçmektedir. Herkeste bir telaş ! Çünkü Fantazya tehlike altında. Bir an önce prensese ulaşıp durumu bildirmek gerek.

Bastian kitabı okudukça kitapla kendisi arasında organik bir iletişim olduğunu algılamaya başlar. Korkar, ama merakını gideremez. Okumaya devam eder.

Ve macera başlar !…

Bu kitabın filmi de yapılmıştır. Hatta üç bölüm olarak çevrilmiştir. Romanda geçen öykü birinci filmin konusudur. İkinci ve üçüncü bölümler üretilmiş öykülerdir. Ayrıca bazı telif imkanları sayesinde, bu üç filmin dışında da üretilmiş ek filmler de vardır. Benzer şekilde Bitmeyen Öykü adında bir çizgi film de söz konusudur. Bu romandan esinlenen seri 1990lı yıllarda Star TV’de yayınlanmıştır.

Michael Ende’nin eserlerini ülkemizde yıllardır büyük bir kararlılıkla KABALCI KİTABEVİ yayınlamaktadır. Bitmeyecek Öykü’nün ilk baskısı REN YAYINLARI tarafından 1985 yılında yayınlanmıştı.

Bu kitabın önemli bir özelliği de kitap metninin iki renkli (yeşil ve pembe) punto ile basılmış olmasıdır. Öykü bu dünyadayken metin yeşil, Fantazya’dayken metin pembe rengini alır (yurtdışında gördüğüm pek çok paperback baskılarda bile bu özelliği göremedim – önce Ren’e sonra da Kabalcı’ya bir kez daha AFERİN)

İlgili Linkler:

 http://tr.wikipedia.org/wiki/Bitmeyecek_%C3%96yk%C3%BC

http://tr.wikipedia.org/wiki/Michael_Ende

http://www.kabalci.com.tr/

(1985)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s